Skrzyczne

Barania GóraCzantoriaStożekRównicaSkrzyczneKlimczokBłatniaSzyndzielniaMalinowska SkałaŁysa Góra/Lysa horaWielki JavorovyWielki PołomOstrySmrek/SmyrkRadhostJavorovy

Skrzyczne (1257 m n.p.m.)(mapa) – najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Ramię to, które właściwie tworzy masyw Skrzycznego i Małego Skrzycznego, oddziela dolinę górnego toku Żylicy od Kotliny Żywieckiej. Ze względu na charakterystyczną sylwetkę góry, stromo opadającej ku wschodowi i północy oraz na położony na szczycie maszt nadajnika RTV jest ona łatwo rozpoznawalna . Nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) wg „Dziejopisa żywieckiego” z XVIIIw   pochodzi od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle  między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.Masyw Skrzycznego zbudowany jest z grubych warstw piaskowców godulskich. Ku dolinie Żylicy oraz ku Kotlinie Żywieckiej góra ta opada bardzo stromymi stokami. W kierunku Kotliny Żywieckiej opada  potężnym blisko 800-metrowym zrębem. W kierunku północnym grzbiet Skrzycznego opada ku przełęczy Siodło kilkoma wysokimi progami, a jego zbocza pokrywają rumowiska skalne, porośnięte obecnie częściowo lasem .W  końcu lat 60. XX w. odkryto na stokach Skrzycznego kilkanaście niewielkich jaskiń typu szczelinowego i schronisk skalnych. Największa z nich, Jaskinia Pajęcza (długość korytarzy 61 m – dziś już niedostępna po zawaleniu wejścia), znajduje się na południowy zachód od hali Jaworzyna, na wysokości ok. 1075 m n.p.m., a jej nazwa pochodzi od występującej tam bogatej fauny pajęczaków.

Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności należące do Ośrodka Narciarskiego COS (m.in. trasa FIS) i łącznej długości 14 km. Przez Skrzyczne przechodzi też wiele szlaków turystycznych (np. na Baranią Górę) – pieszych i rowerowych (również wyczynowych Downhill, na których odbywały się między innymi zawody Pucharu Polski). Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej (od Jeziora Żywieckiego) jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.

Na szczycie Skrzycznego od końca lat 90. XX w. wznosi się charakterystyczny 87-metrowy maszt nadajnika RTV. W usytuowanym obok budynku mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Wisła/Skrzyczne .

Piesze szlaki :

 ze Szczyrku Centrum przez halę Jaworzyna – 2:25 h, z powrotem 1:45 h

 ze Szczyrku Centrum przez przełęcz Becyrek – 2:15 h, z powrotem 1:40 h

  z Buczkowic przez siodło pod Skalitem – 3:20 h, z powrotem 2:30 h

 z Ostrego – 2:15 h, z powrotem 1:30 h

  na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę – 2:15 h, z powrotem 3 h

 na Baranią Górę – 2:45 h, z powrotem 3:00 h,

Skrzyczne