Równica

Barania GóraCzantoriaStożekRównicaSkrzyczneKlimczokBłatniaSzyndzielniaMalinowska SkałaŁysa Góra/Lysa horaWielki JavorovyWielki PołomOstrySmrek/SmyrkRadhostJavorovy

Równica(mapa) – szczyt górski o wysokości 885 m n.p.m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy.Stoki i sam wierzchołek są porośnięte lasami, głównie bukowymi i mieszanymi.Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927, którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Wewnątrz mieści się placówka GOPR.Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia. Na szczycie Równicy oraz obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki.Spod szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, góry Tuł, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry, Malinowskiej Skały.Przy szlaku z Ustronia miejsce nabożeństw protestanckich – odprawianych pod gołym niebem od czasów prześladowań religijnych do dziś.

Szlaki turystyczne

 ze Skoczowa – 3.30 godz., z powrotem 3 godz.

 z Ustronia (centrum) – 1.30 godz., z powrotem 1 godz.

 z Ustronia Polany – 1.30 godz., z powrotem 1 godz.

 z Brennej – 1.45 godz., z powrotem 1.15 godz.

 z Trzech Kopców przez Orłową – 3.15 godz., z powrotem 2.45 godz.

  z Ustronia Polany przez Ustroń Dobkę i Trzy Kopce – 5.15 godz

Z Ustronia Zdrój (PKP) do Ustronia Polana (PKP) (mapa trasy)

 Trasa zaczyna się na dworcu PKP Ustroń Zdrój.  Po wyjściu z  dworca natrafiamy na drogowskaz  z informacją że dojdziemy na Równicę w 1,5 godziny i że Główny Czerwony Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego ma 519km. Za stacją PKP szlak przebiega przez most na rzece Wiśle,   na zakręcie asfaltowej drogi skręca w prawo i drogą z kostki pod górę, prowadzącą wśród drzew i domów wypoczynkowych. Z lewej strony płynie hałaśliwy potok górski. Dalej droga przebiega przez zabudowę i obok sanatorium „Równica”Po około 25 minutach marszu drogami utwardzonymi, skręcamy w drogę gruntową, a po chwili wchodzimy w las. Szlak wiedzie szeroką, nierówną i niezbyt stromą drogą. Ale wkrótce zmieni się na kamienistą i stromą drogę. O W lesie, który porasta strome zbocza (na drzewach przy naszej drodze spotkamy wyryte podpisy osób z 1951 roku) płynie potok w głębokim wąwozie. Idąc dalej natrafimy na siedemnastowieczne miejsce odprawiania nabożeństw ewangelickich (kościół polowy) znajduje się tam krzyż, kamienny ołtarz, a także drewniane ławy dla uczestników mszy.Stąd już nie daleko do schroniska. Po kilkunastu minutach marszu wychodzimy z lasu na grzbiet Równicy. Jesteśmy przy schronisko PTTK.  Ponieważ miejsce to jest łatwo dostępne dla turystów zmotoryzowanych, jest tu ciągły ruch. Chociaż stąd mamy już piękny widok na okoliczne góry, polecam jednak wejście na szczyt Równicy (884 m n.p.m.). Prowadzi tam już żółty szlak turystyczny, a także nieoznaczona, kamienista ścieżka biegnąca po lewej stronie grzbietu. Dzięki temu zobaczymy Ustroń z lotu ptaka i okolic oraz przepiękne krajobrazy górskie. Sam szczyt Równicy jest zalesiony, ale warto wejść na nią ze względu na coraz lepsze widoki.Przy schronisku mamy drogowskaz mówiący o kilku szlakach turystycznych którymi dojdziemy na Orłową, Błatnią i Brennej. Ale my idziemy dalej szlakiem czerwonym, którym w 1 godzinę dojdziemy do przystanku PKP i PKS Ustroń Polana. Na początku trasa biegnie asfaltem i daje nam wspaniałe widoki – po lewej stronie widzimy malowniczą panoramę gór. Następnie  droga skręca w las. Szlak prowadzi dalej wąską, kamienistą ścieżką w dół, która co jakiś czas przekracza wijącą się serpentynami drogę asfaltową.Droga  momentami jest stroma i pełna wystających korzeni .Przy dioklnym iodcionklu zejścia  szlak będziebiegł drogą pokrytą kostką brukową z dobrze znakowanymi skrótami leśnymi, która za mostkiem nad potokiem zamienia się w drogę asfaltową. Za kioskiem skręcamy w prawo i przekraczamy most wiszący nad rzeką Wisłą. Po kilku  zakrętach pomiędzy zabudowaniami docieramy do stacji PKP i przystanku PKS Ustroń Polana.

Równica